Przebieg konkursu:
Etap 1. REJESTRACJA
Termin: 1 czerwca - 19 sierpnia 2024
Interdyscyplinarne zespoły lub osoby indywidualne rejestrują się do wzięcia udziału w konkursie.
Etap 2. TWORZENIE ZESPOŁÓW
Termin: 20 sierpnia - 31 sierpnia 2024
Osoby zgłoszone indywidualnie będą dobrane w interdyscyplinarne zespoły międzyuczelniane.
Etap 3. EDUKACJA
Termin: 1 – 15 września 2024
Zespoły otrzymują dostęp do jednego wykładu online czołowego menedżera ds. GOZ zajmującego się obiegiem zamkniętym, prezentującego najnowsze wyzwania praktyczne i naukowa oraz do jednego warsztatu online o cyrkularnych modelach biznesowych i symbiozie przemysłowej na przykładzie praktycznych przykładów.
Etap 4. ZADANIE KONKURSOWE
Termin: 1 września – 11 października 2024
W tym etapie zespoły projektowe realizują zadanie konkursowe, które polega na rozwinięciu i opisaniu strategii cyrkularnej symbiozy przemysłowej przedstawionej w pierwszym etapie konkursu. Strategia musi obejmować aktualną analizę rynku, wyznaczenie wąskich gardeł, szans i możliwości w wybranych sektorach gospodarki, zaproponowanie realizacji symbiozy przemysłowej, opracowanie wyzwań legislacyjnych, stworzenie planu wdrożenia oraz zaplanowanie działań marketingowych. Zadanie ma zostać zrealizowane w postaci prezentacji, którą cały zespół projektowy przedstawi przed Jury podczas Finału Konkursu.
Etap 5. FINAŁ KONKURSU
Termin: 22.10.2024
22 października zorganizowany zostanie finał konkursu oraz konferencja dla studentów z udziałem zaproszonych zagranicznych gości, biorących udział w Circular Week m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Holland Circular Hotspot.
Na finał zaproszonych zostanie 10 zespołów, których prace wygrały w selekcji Jury. Finał rozpocznie się od wykładów wprowadzających ekspertów ds. GOZ. Następnie każdy zespół będzie prezentował swoje zadanie konkursowe przed Jury i widownią.
Jury, złożone z przedstawicieli współpracujących uczelni, wyłoni finalistów.
NAGRODY
Finaliści otrzymają nagrody pieniężne w wysokości:
Nagroda główna: 5 000 zł
II miejsce: 3 000 zł
III miejsce: 2 000 zł
Finałowy projekt będzie miał również możliwość zaprezentowania się na scenie głównej podczas najważniejszej konferencji Circular Week 2024 - European Sustainability Congress, która odbędzie się następnego dnia (23.10.2024).
Wydarzenie będzie transmitowane online i możliwe do oglądania w czasie rzeczywistym na każdej ze współpracujących uczelni w jednej z sal/auli.
ZADANIE KONKURSOWE
CEL ZADANIA KONKURSOWEGO: Przedstawienie strategii symbiozy przemysłowej dla wybranych branż w Polsce wraz z uzasadnieniem
OPIS ZAGADNIENIA:
Sektor przemysłowy na całym świecie przechodzi istotne zmiany. Firmy przyjmują bardziej wydajne technologie, poszukują surowców o niskim wpływie na środowisko oraz dostosowują się do rynków i regulacji coraz bardziej doceniających wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Transformacje te odbywają się w kontekście globalnych wyzwań, takich jak potrójny kryzys planetarny obejmujący zmiany klimatyczne, utratę bioróżnorodności i zanieczyszczenie środowiska.
Pomimo tych działań, postępy w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości są nadal niewystarczające, zachodząc zbyt wolno i na zbyt małą skalę. Jednym z możliwych rozwiązań jest demonstracja korzyści wynikających ze współpracy na rzecz efektywnego wykorzystywania zasobów. Symbioza przemysłowa, jako podejście do działalności komercyjnej polegające na wykorzystaniu, odzyskiwaniu i przekierowywaniu zasobów do ponownego użycia, może stanowić istotne rozwiązanie. Dłuższe utrzymanie zasobów w produktywnym użytkowaniu gospodarczym tworzy możliwości biznesowe, redukuje zapotrzebowanie na zasoby naturalne i wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Działania te zaczynają się od prostych, ale dobrze przeanalizowanych pomysłów. Właśnie temu służy nasz konkurs dla studentów, do którego serdecznie zapraszamy. W pierwszym etapie prosimy o przygotowanie opisu innowacyjnej symbiozy przemysłowej między dwoma lub większą liczbą przedsiębiorstw, która mogłaby być realizowana na terenie Polski.
FORMAT ZADANIA:
Zadanie główne polega na opracowaniu prezentacji rozwiązania zgodnie z następującym konspektem:
-
Wstęp
-
Opis problemu
-
Ogólny kontekst
-
Analiza aktualnej sytuacji rynkowej
-
-
Nasze podejście
-
Podmioty biorące udział w symbiozie
-
Sposób współpracy w ramach symbiozy
-
-
Rezultaty
-
Efekty ekonomiczne
-
Efekty środowiskowe
-
Efekty społeczne
-
-
Możliwości wdrożenia
-
Propozycja sposobu lub planu realizacji
-
Schemat przepływów zasobów
-
Schemat przepływów finansowych
-
Zaplanowanie działań marketingowych
-
-
Bariery i szanse
-
Wyznaczenie wąskich gardeł w realizacji
-
Technologie sprzyjające realizacji
-
Ewentualne wyzwania legislacyjne
-
-
Podsumowanie i kolejne możliwe kroki